چرا برخی افراد دچار میگرن می‌شوند؟

چرا برخی افراد دچار میگرن می‌شوند؟

 

میگرن

شاید عجیب باشد، اما دلیل اصلی میگرن هنوز ناشناخته است. این سردردهای شدید (که عموما یک سمت سر را در بر می‌گیرند و همراه با حالت تهوع و برخی اوقات زیگزاگ دیدن خطوط و حساسیت شدید به نور و صدا هستند) باید توسط فعالیت غیرعادی مغز ایجاد شده باشند.ولی نوع این فعالیت غیرعادی یا این‌که آیا عوامل دیگری هم درگیر آن هستند یا خیر، هنوز نامعلوم است. نوسانات هورمونی، به خصوص هورمون استروژن می‌توانند زمینه‌ساز میگرن شوند. در نتیجه برخی زنان در جریان عادت ماهانه، بارداری و یائسگی بیشتر دچار میگرن می‌شوند.

برخی از غذاها و افزودنی‌های غذایی خاص می‌توانند سبب میگرن شوند و همچنین افرادی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند، یک وعده‌ی غذایی را حذف می‌کنند یا بیش از حد قهوه می‌خورند، درگیر خود می‌کند. علاوه بر این‌ها، «اختلال خواب» یا «جتلگ» (به هم ریختن ساعت درونی بدن در اثر سفر با هواپیما و عبور از مناطق زمانی) می‌تواند سبب میگرن شود.

یک نوع نادر میگرن هم با نام علمی familial hemiplegic migraine وجود داردکه ارثی است و به خاطر یک جهش ژنی خاص ایجاد می‌شود. انواع رایج‌تر میگرن هم با ژن‌های متعددی در ارتباط هستند که روی عملکرد مغز تأثیر می‌گذارند. اما ساده‌ترین پاسخ برای میگرن در خانواده است: بالای ۹۰درصد افراد مبتلا به میگرن، دارای خانواده‌هایی با تاریخچه‌ی‌ میگرنی هستند.

 

 

1+
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *