معرفی کتاب “مأمور معتمد”

 

مأمور معتمد

 

2340753
معرفی کتاب “مأمور معتمد”

 

 

نام کتاب: مامور معتمد
نویسنده: گراهام گرین
مترجم: تورج یاراحمدی

ناشر: کتابسرای نیک

تاریخ چاپ: ۱۳۹۵ (چاپ قبلی ۱۳۸۰ انتشارات نیلوفر)
تعداد جلد: ۱
تعداد صفحه:۲۸۴

 

 

رمان «مامور معتمد» داستان مرد میانسالی است که برای نجات کشورش که در جنگ داخلی به سر می‌برد، از سوی دولت مامور شده تا برای بستن قرارداد با معدن ذغال‌سنگی به انگلستان سفر کند. از طرف دیگر شورشیان فردی را مامور می‌کنند تا مانع بستن این قرارداد شود و خود قرارداد خریدی با صاحبان معدن زغال سنگ منعقد کند. در این میان شخصیت اصلی داستان در فضای بی اعتمادی و بدگمانی قرار می‌گیرد، بی‌اعتمادی به هم‌وطنان و همه کسانی که با آن‌ها روبرو می‌شود.

در این رمان نامی از کشور مذکور به میان نمی‌آید اما بنابر نوشته پشت کتاب همه شواهد نشان می‌دهد که این کشور اسپانیا است.

نویسنده داستان هیچ چیزی برای ایجاد یک ژانر جاسوسی و جنایی کم نگذاشته و رمان «مامور معتمد» را تبدیل به یک داستان مهیج و پرکشش کرده است. گراهام گرین در قالب این داستان به مفاهیمی چون اعتماد، صداقت، عشق و انسانیت می‌پردازد و معتقد است در جهانی که سراسر پر است از ریا و دروغ، اگر چه سخت، اما می‌توان با پایبندی به اصول انسانی و اخلاقی از پیرامون خود متمایز بود.

تورج یاراحمدی مترجم این کتاب که پیش از این کتاب‌ «تا باران بر تو بوسه زند» را ترجمه و از سوی همین نشر منتشر کرده، معتقد است کتاب «مامور معتمد» اگر چه در ارتباط با جنگ داخلی اسپانیا است اما به دور از فضای کشت و کشتار و دارای تم عاطفی و سرشار از انسانیت است.

 

 

قسمت زیبایی از کتاب

در نظر مردی که آرزومند است هیچ داستانی دروغ شاخدار نیست .

آدم فقط قادر است در مورد مرگ خودش شوخی کند ، مرگ مردم دیگر امر مهمی است .

 

 

نظرتون درباره این کتاب چیه؟

 

1+
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *