معرفی “کتاب بادبادک باز” اثر خالد حسینی

 

بادبادک باز

 

 

 

نام کتاب: بادبادک باز
نویسنده: خالد حسینی
مترجم: زی‍ب‍ا گ‍ن‍ج‍ی‌، پ‍ری‍س‍ا س‍ل‍ی‍م‍ان‌ زاده‌ اردبیلی

ناشر: انتشارات مروارید (ک‍ت‍اب‌ ح‍اض‍ر در س‍ال‌ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ت‍ح‍ت‌ ع‍ن‍اوی‍ن‌ م‍ت‍ف‍اوت‌ ت‍وس‍ط ن‍اش‍ران‌ و م‍ت‍رج‍م‍ان‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ترجمه و م‍ن‍ت‍ش‍ر ش‍ده‌ اس‍ت‌.‬)


تاریخ چاپ: ۱۳۸۹ (چاپ چهارم)
تعداد جلد: ۱
تعداد صفحه: ۴۲۲

 

 

سومین اثر پرفروش در سال ۲۰۰۳ میلادی

 

 

 

کتاب «بادبادک باز» اثر «خالد حسینی» است. زی‍ب‍ا گ‍ن‍ج‍ی‌ و پ‍ری‍س‍ا س‍ل‍ی‍م‍ان‌ زاده‌ اردبیلی این کتاب را ترجمه کرده اند.


در توضیحات کتاب آمده است:

«بادبادک ‏باز ما را به ایامی می‌برد که رژیم سلطنتی افغانستان در میان بی‏‌خبری مردم سقوط می‌کند و این کشور دستخوش تحولاتی می‏‌شود که تا امروز شاهد آنیم. اما در این رمان حوادث سیاسی گذرا و حاشیه‏‌ای است و داستان اصلی آن زندگی دو پسر است که با هم در یک خانواده بزرگ می‏‌شوند و از یک پستان شیر می‌‏نوشند و دوستی عمیقی بینشان شکل می‌گیرد. ولی دنیای این دو در عین حال از هم جداست: امیر ارباب ‏زاده است و مالک خانه و ثروت پدر و حسن نوکرزاده و از قوم هزاره و پیوسته پامال تاریخ. بادبادک ‏باز درباره دوستی و خیانت و بهای وفاداری است.

درباره علایق پدر و پسر است و تسلط پدر، درباره عشق و ایثار است و دروغهاشان، درباره دور ماندن از اصل است و تمنای بازگشت به آن. رمان در روایتی شیرین و جذاب، در گذر از مصائب زمانه جای امیدواری باقی می‌گذارد: بادبادک (مظهر خوبی و دوستی و رهایی) سواد و دانش و بازشدن چشم به روی جهانی دیگر، نقش قصه ‏گویی در ایجاد تفاهم، عشق و خلاصه جلوه ‌های گوناگون فرهنگ یک ملت زنده، نشان می‌دهد که به قول خودشان «زندگی میگذره» یا به عبارت دیگر، زندگی همچنان ادامه دارد.

 

 

خالد حسینی خود در رابطه با این اثر گفته است که در ابتدا وی مجموعه داستانی از زندگی دو پسر بادبادک باز را نوشته بود که پس از اینکه از سوی ناشران مورد قبول واقع نشد آن مجموعه داستان کوتاه را به رمان تبدیل کرده است.

 

از آن جایی که نویسنده در این رمان مضامینی چون خیانت،پشیمانی،دوستی و عشق بین پدر و فرزند را به تصویر کشیده است و این مضامین،مضامینی جهانی است نه صرفا مسائلی میان افغان ها،بادبادک باز به رمانی مورد علاقه و پسند ملیت های مختلف تبدیل شده است.

 

 

 

 

از روی رمان بادبادک باز خالد حسینی فیلمی هم به این نام در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است.

 

 

 

 پوستر فیلم بادبادک باز
پوستر فیلم بادبادک باز

 

 

 

 

1+
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “معرفی “کتاب بادبادک باز” اثر خالد حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *