ستون هاى نورى مرموز کانادا چیست ؟

 

ستون هاى نورى مرموز کانادا چیست ؟

 

 

تصاویر پرتوهای نوری خارق‌العاده در اونتاریوی کانادا به تازگی در فضای مجازی پرطرفدار شده‌ است و کاربران این ستون‌های نوری را با بخشی از فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای مقایسه می‌کنند.

 

LightPillars_web_1024

 

شاید این پدیده به ظاهر عجیب و غریب بیاید، اما همیشه یک توضیح علمی وجود دارد. این تصاویر در نورث‌بی اونتاریو توسط فردی به نام تیمی جو الزینگا ثبت شده‌اند. وی این ستون‌های نورانی را در بامداد روز ششم ژانویه(۲۰۱۷) در تاریکی آسمان مشاهده کرده‌است درحالی که دمای هوا در آن ساعت منفی ۱۸ درجه سانتیگراد بوده‌است.

به گفته وی اینگونه به نظر می‌آمد که ستون‌های نوری از نقاط متعددی از سطح زمین بیرون زده و به آسمان می‌رفتند.

با این‌ همه این رویداد یک پدیده بسیار رایج اتمسفری است که به ستون‌های نوری شهرت دارد. اگرچه این پدیده شباهت زیادی به شفق‌های قطبی دارد، اما ارتباطی به این رویداد، که به واسطه تحریک اتم‌های اتمسفر زمین به واسطه ذرات باردار الکتریکی فضا ایجاد می‌شود ندارد.

در عوض ستون‌های نوری در دمای انجماد، زمانی که بلورهای مسطع و ۶ ضلعی یخ در لایه پایینی اتمسفر شکل می‌گیرند خلق می‌شوند. زمانی که این رویداد رخ می‌دهد، بلورها آینه‌ای ترکیبی و غول‌پیکر ایجاد می‌کنند که می‌توانند نور را از یک منبع نوری، مانند نور شهرها یا خودروها باز بتابانند. در واقع آنچه در این تصاویر ثبت شده‌اند، نوری است که از زمین به فضا سفر می‌کند و توسط این آینه‌ها به زمین بازتابانده می‌شوند و به شکل این ستون‌های درخشان دیده می‌شوند.

ستون‌های نوری پدیده‌ای نوری به شمار می‌رود که به خانواده هاله‌ها تعلق دارد، زیرا به واسطه تعامل نور و بلورهای یخی ایجاد می‌شوند.

دیگر نمونه‌های مرتبط با این خانواده هاله‌های خورشیدی هستند که نمونه آن در تصویر بالا در هیمالیا ثبت شده‌ است.

 

 

منبع sciencealert

 

 

 

 

۱۰ مطلب پیشین بخش “دانستنیها”
آیا می دانید (۱۰)
صابون جامد بهتر است یا مایع دستشویی؟
خوابیدن چه فایده‌ای برای مغز دارد؟
آیا می دانید (۹)
آپاندیس ما به چه دردی می‌خورد؟
چرا بیشتر انسان‌ها راست دست هستند؟
فضانوردان چگونه در فضا مایعات می نوشند؟
آیا می دانید (۸)
مشهور ترین ساخته های فضایی دست بشر
موش های موبایل باز سرطان می گیرند

 

1+
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *